Ugye te sem érzed jól magad, ha értelmetlen vagy teljesíthetetlen elvárásokat kapsz? És ha ezekből egyre több van? Van aki szerint nem létezik lehetetlen, de azért mutatok egy egyszerű logikát, amit kellő őszinteséggel és belátással alkalmazva könnyen levezethető miért tűnik valami mégis annak. Esetleg valóban az-e.

„Az elvárásaimat egyszerűen meg tudom fogalmazni: az ügyfelek legyenek boldogok, legyenek rendben a mutatóink, lépjünk előre a projektekkel, fejleszd tovább az embereidet és a csapatodat. Ehhez idén is szükség lesz a vezetői képességeidre, hiszen az új „rendszer” késni fog, és a csapatba továbbra sem lehet új embereket hozni. Gondold át, hogyan lehettek hatékonyabbak, hogyan tudod motiválni az embereket, mutass nekik példát. Ehhez még most, az év elején szeretném ha letennéd az alapokat.”

Hasonló mondatokat szerintem legtöbben hallottunk már, vagy ha nem akkor egyszer majd hallani fogunk. Lehet, hogy belül a zsigeri válaszunk erre valamiféle „na én akkor most megmutatom” típusú lesz, de egy idő után inkább esélyesebb, hogy a hitünket vesztjük a cinikus és lehetetlennek tűnő elvárások miatt.

Mit lehet tenni, ha azt érezzük egyre fásultabban vágunk neki az újabb lehetetlen küldetésnek? Sőt, ha esetleg már ott tartunk, hogy legszívesebben el sem indulnánk?

Érdemes összeszedni az erőnket, ránézni kívülről a problémára, és önmagunkkal is őszintén szembe nézve megérteni, mit is kérnek tőlünk és miért tűnik ez irreálisnak. Ehhez újra egy egyszerű modellt tudok neked ajánlani.

A projektmenedzsment vasháromszöge

Több néven is ismeretes ez az egyszerű elmélet, és te is hallhattál róla már sokféle formában. Alapvetően a projektmenedzsmentben használják, de az analógiája személyes és szakmai életünk sok-sok helyzetében is alkalmazható.

A háromszög lényege, hogy minden vágy, kérés, feladat célja alapvetően három igény kielégülése lehet. Valamit jó minőségben, minél rövidebb idő alatt, lehetőleg minimális erőfeszítés árán szeretnénk elérni. 

Aki a realitásban mozog, annak kompromisszumokkal a háromszög belseje felé kell elmozdulnia. Az elmélet szerint a minőség, idő és szükséges befektetés (költség) hármasból – a valóság talaján maradva – maximum kettőt lehet választani.

Lehet, hogy ez elsőre túl technikainak tűnik, de az embereknek általában nem jelent problémát áldozatot hozni azért, hogy hozzájussanak a magasabban értékelt kétharmadhoz.

Ha egy maraton lefutására készülünk, akkor tudjuk, hogy megfelelő erőfeszítések (költségek) mellett ez időbe kerül (nem lesz gyors). Egy jó étteremben szívesen várunk mire elkészül a rendelésünk, de ha nagyon éhesek vagyunk, akkor a minőséget könnyen feladjuk azért, hogy gyorsan ehessünk. Defekt esetén a pótkerék is jó, nem fogunk minőségi gumiabroncsokra várni. Ha egy üzleti befektetéstől tartós és kiszámítható eredményt várunk, akkor jó, ha tisztában vagyunk a kezdeti költségekkel, és a megfelelő időtávval mire ezek megtérülnek.

A gond ott van, ha valaki nem hajlandó kompromisszumra, és a megfogalmazott céljai azt jelentik, hogy a háromszög minden oldalát egyszerre szeretné elérni. Ha megpróbálod, biztosan te is fel tudsz idézni ilyen esetet – akár a szakmai, akár a személyes életedből.

Céges környezetben vezetőként határozottan nagyobb az esélyed arra, hogy találkozol ezzel a magatartással! A főnököd, a csapatod, a veled egy szinten lévő munkatársak mind-mind tűnhetnek úgy, hogy semmi mást nem várnak tőled csak egy jó nagy háromszöget! Mit lehet ilyenkor tenni?

Értékelj reálisan!

Ha kellő számú háromszög gyűlik össze egy vezető asztalán, akkor abból könnyen probléma lehet. Kiábrándultság, magány, fásultság, elvesztett humor és lelkesedés, elégedetlenség. Ilyenkor érdemes tárgyilagosan és kívülről nézve – ha lehet, mindenképpen megbízható, külső segítséggel – elgondolkodni a helyzeten és a kapott üzeneteken.

Először is, mi az ami az adott szituációban megfeleltethető a minőség, az időtáv és a költség kategóriáknak? Mit is akar a másik fél? Mikorra? Milyen segítséget, befektetést hajlandó ezért tenni feléd? Lehet, hogy elsőre nem egyszerű ezeket a motívumokat felismerni, de érdemes próbálkozni és gyakorolni a dolgot.

Ezután megvizsgálhatod, hogy mi van a szavakon túl. Valóban mindenből a maximumot várja el az illető? Lehet hogy a határidő igazából nem volt világosan kimondva. Elképzelhető, hogy ha tudsz javasolni alternatív megoldást, akkor a másik fél számára úgy is optimális minőség érhető el. Lehet, hogy elérhetőek számodra olyan segítségek (anyagi, szakmai, lelki), amiket a feladat hallatán egyikőtök sem érzékelt, pedig csökkenthetik a szükséges erőfeszítéseid „költségét”.

Egyszerűbben megfogalmazva, előfordulhat, hogy ha pontosítod a kérdést (te is időt és megértést fektetsz ebbe), akkor meghozhatóak a kellő kompromisszumok.

Ha a három pontot tiszta fejjel végig gondolod és még mindig azt látod, hogy nincsenek opciók, akkor tényleg beszéld át a helyzetet valakivel akiben megbízol és aki külső szemmel, reálisan segít látni a helyzetet.

Ha még ennek az elemzésnek is az az eredménye, hogy egyszerre kellene valamit olcsón, jó minőségben és gyorsan produkálnod, akkor tolhatod az ügyet a lehetetlen küldetés kategóriájába. Ám mielőtt ezt tennéd fontos, hogy a fenti lépések során pontos és őszinte légy magaddal! Minél kevesebb esélyt adsz arra, hogy egy kezdeti felindultság miatt félrevezesd magad, annál kevesebb háromszöggel kell valóban megbirkóznod, és annál nagyobb tapasztalatod lesz nehéz helyzetek, kihívások megoldásában!

A lehetetlen küldetés

Nagy kérdés, hogy amikor valamit lehetetlennek érzünk, az valóban az-e, vagy csak mi látjuk annak. Ha hajlamos vagy sokat kételkedni magadban, gondolj bele, hogy hányszor születnek a valóságban minden szempontból tökéletes megoldások? Bár lehet másokkal szemben folyamatosan teljesíthetetlen elvárásokat megfogalmazni, de ezek eredményeként legjobb esetben is csak az elérhető legjobbat fogjuk kapni. Szerintem aki a tökéletes háromszögeket kommunikálja mások felé, az önmaga sincs tisztában azzal, hogy mit is akar pontosan.

Érdemes erre gondolni, és nem megijedni vagy indulatossá válni ha valaki túl nehezet kér. Légy tisztában magaddal és a képességeiddel, futtasd végig a háromszög oldalait, és arra törekedj hogy a lehető legjobb optimum felé haladj. Kerüld el az önbecsapást, ne félj beismerni, ha neked kell valamiben fejlődni a siker érdekében. Azt se hallgasd el magad elől, ha a te lelkesedésed, motivációd nem „elég” a feladat teljesítéséhez.

Ahogy ez egyre jobban megy, egyre tapasztaltabb vezető leszel, egyre többet tudsz a rutinoddal másoknak is segíteni.

Persze lehet hogy a végén mégis kiderül valamiről, hogy elérhetetlen, de ha mindent megtettél hogy megértsd az elvárásokat, ha körbe néztél az alternatívák után, ha tényleg a másik fél az, aki semmilyen kompromisszumra, közös gondolkodásra nem hajlandó, akkor ez a helyzet nem a te hibád. Ne vedd magadra, és ne halj bele.

Az összes olyan dologból ami elsőre lehetetlenül hangzik, csak nagyon kevesekről derül ki, hogy valóban azok. Ne hamarkodd el, próbáld meg előbb átgondolni a háromszög oldalait és a saját belső motivációid. A döntés szabadsága mindig a tiéd, de legyen ez a döntés megalapozott.

Kérdéseidhez a saját válaszaid, céljaidhoz a saját megoldásaid megtalálásában személyes coaching folyamat keretében tudok segítséget adni. Jelentkezz bármilyen elérhetőségen és megbeszéljük, hogyan működik! www.facebook.com/ifjutitan.hu, https://www.instagram.com/ifju_titan/

Nagyon köszönöm a figyelmet!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.