A legtöbb főnökünkre még nyugdíjasként is emlékezni fogunk. Te gondoltál már arra, hogy rólad mit fognak az embereid megőrizni idősebb korukra? Ha egyike akarsz lenni azoknak, akikről majd azt érzik, jó hatást gyakoroltak az életükre, akkor mondok három pontot, amin érdemes elgondolkodnod!

Egy vezetőtől jogos elvárás, hogy objektív mércékkel kifejezett üzleti eredményeket érjen el a csapatával.  Azonban évekkel azután, hogy közös útjaink elváltak, már nem biztos, hogy arra fogunk emlékezni, mikor milyen mutatószámokat teljesítettünk együtt. Sokkal inkább az marad meg, hogy jó vagy rossz vezető volt-e az illető, számunkra.

Mitől mondjuk valakire, hogy jó vagy rossz főnökünk volt-e? A személyes mércénk ilyenkor általában az, hogy az eredményeket hogyan érte el az illető és közben hogyan „bánt” velünk, mint beosztottjával.

Azok az emberek, akiket az életünk valamilyen területén jó vezetőinknek tekintünk, számunkra emberileg adnak valami pluszt. Azonosulni tudunk emberi értékeikkel, hozzáállásukkal, tanulunk tőlük, segítenek, fejlődünk mellettük. Még akkor is, ha nem mindig csak dicsérnek, sőt néha kifejezetten szigorúak velünk.

Számos cél miatt gondolhatod úgy, hogy érdemes vezetői szerepet vállalnod, és ha a szándékaid tisztességesek, akkor ezek nagy része el is fogadható. Azonban ha felismered, hogy ezzel milyen lehetőséget kapsz a kezedbe ahhoz, hogy más emberek életét befolyásold, akkor nem árt ha tudsz három fontos igazságot, melyekre építve minden vezetői célodat könnyebben elérheted!

Nem tudsz vezetni senkit, ha te sem tudod merre tartasz

A tangó egy olyan tánc, ahol nincsenek stabil, egymást követő lépések, kötelező figurák, de itt is két szerep létezik: a vezető és a követő. Ők ketten egyenrangú felek a tánc során, mégis az előbbi az, aki gondolatban előrébb kell járjon ahhoz, hogy a partnere követni tudja. Így lesz a két táncos „sétájából” csoda.

A követő „dolga”, hogy figyeljen, a vezetőé, hogy olyan jelzéseket adjon, amiket követni lehet. Ha a vezető akkor találja ki a következő mozdulatot, amikor a jelenlegi lépés még tart, akkor a két táncos összhangja megbomlik, a tánc felborul.

Hogyan vezethetsz bárkit is, ha mindig csak az adott feladatokat osztod ki, a felszínen maradásért dolgozol, tüzeket oltasz? Ahhoz hogy egy csoport tagjait valahonnan valahová eljuttass, lennie kell a szemed előtt valaminek, ami túlmutat a napi feladatokon. Egy vezetőben él egy kép, ami felé nap mint nap navigálja az övéit. Egy elképzelt állapot, ami felé haladva a csapat eredményesebb lesz, a benne dolgozó emberek biztonságban érzik magukat, fejlődnek, értékesen töltik el az idejüket.

Egy igazi vezető értelmet tud adni a munkának, hitet tud adni a munkatársainak, növeli önbecsülésüket, magabiztosságukat. Olyan szereplő a kollégái és a szervezete életében, akinek a pozitív hatása „ott van a levegőben”.

Nem tudsz vezetni senkit, akinek nem akarsz segíteni valamiben

A természetben a törzs, falka stb. túléléséhez elengedhetetlen a hatékony együttműködés és valaki aki ezt irányítja, élteti. Ez a vezető a hierarchia csúcsára valamilyen szelekció révén kerül, de csak addig marad ott, amíg ebben a szerepben hasznosnak bizonyul. A csoport amint lehet, leváltja vagy elhagyja azt a számára haszontalan, alkalmatlan vezetőt aki nem biztosítja a fejlődést vagy a fennmaradást.

A vállalati környezetben egyikre sem nagyon van lehetőség, a vezetőket általában kinevezik, a „bukás” pedig inkább egy nem látványos, lassú, a szervezetre és az egyénekre nézve is destruktív folyamat szokott lenni.

Belülről az emberek mégis ugyanúgy éreznek. Tartósan azokat követik, akikhez tudatosan vagy ösztönösen, de elkezdenek igazodni. Aki meghatároz dolgokat, képes megadni a csapat hangulatát, céljait, a tagok egymáshoz és környezethez való viszonyait. Ezt a ’hatalmát” egy jó vezetőnek fel kell ismernie, és a „jóra kell használnia”!

Ha vezetőként valakinek nem az az igénye, hogy emberekkel foglalkozzon és nekik segítsen, akkor a munkája, amivel életének  jelentős részét tölti, nem fogja segíteni abban, hogy sikeresebb ember lehessen a munkahelyén kívül.

A whitmore-i gondolat alapján: a vezetőnek segítenie kell másokat a bennük lévő képességek és lehetőségek kibontakoztatásában, az ehhez szükséges önbizalom megteremtésében és annak felismerésében, hogy sikereiket a maguk erejéből, saját erőfeszítések eredményeképpen érik el.

A vezetői lét egyik legnagyobb ára, hogy készen kell lennünk ezt a feladatot akár saját érdekeink érvényesítése elé is helyeznünk. Ha mások sikeréért dolgozol, akkor jó úton vagy önmagad sikere felé is!

Nem tudsz vezetni valakit, akiben nem szeretsz legalább egy dolgot

Ezt a pontot a végére hagytam, mert ezen nagyon sokan meg szoktak lepődni, pedig talán a legnagyobb és a legfontosabb igazság.

Természetesen nem arról van szó, hogy a beosztottakért mély érzelmeket tápláljunk (ennek valószínűleg nem is lenne túl pozitív hatása). Vezetőként azonban célod kell legyen, hogy megpróbáld érteni a munkatársaid személyiségét, képességeit, motivációit, viselkedésük mozgató rugóit. Miközben ezen munkálkodsz, az embert kell látnod, nem az erőforrást, és ahogy haladsz a vezetésedre bízott személy megismerésében, igyekezned kell találni olyan emberi mozzanatokat, melyek miatt pozitívan tudsz gondolkodni a kollégádról.

Ahogy Simon Sinek írja: A cég minden alkalmazottja valakinek a fia vagy a lánya. A cég vezetője, a szülőhöz hasonlóan, felelős munkatársai felbecsülhetetlen életéért”.

Ha ezt most idegenkedve olvasod, képzeld el az aggodalmad, amikor (majd) saját gyermeked fog belépni első munkahelyére. Mennyire szeretnél akkor bízni abban, hogy egy olyan vezetője lesz, aki ezen három pont alapján áll hozzá az embereihez? Valahol valaki ugyanígy aggódik, aggódhat a te beosztottaidért is. Ezért tegyél meg mindent amit tudsz, hogy olyan főnök legyél, akit a saját gyerekednek is szeretnél!

Mindez nem azt jelenti, hogy vak legyél és ne vedd észre a hibákat, vagy hogy a csapat érdekében ne lépj fel, ha szükséges. Természetesen nem tudunk minden egyes kollégánkhoz tudásunk és képességeink egyforma mértékével hozzáállni, de a végsőkig kell próbálkoznunk a pozitív hozzáállásunkból mindenki számára juttatni egy igazságos szeletet.

Ha valakiben semmilyen szerethetőt nem vagyunk képesek találni, akkor el kell magunkban fogadnunk, hogy nem leszünk az illető vezetői. Jó és rendes főnökök még akkor is lehetünk!

Természetesen a fenti három pont figyelembe vétele nélkül is lehet valaki eredményes és „jó” főnök vagy menedzser. A kérdés az, te mire szeretnéd használni a lehetőségeid.

Aki amellett teszi le a voksát, hogy igazi közösségeket ­­építsen, az talán a nehezebb utat választja, de olyan jutalmak várják rajta, amit csak emberektől kaphat. Egy jó vezető jó ember is egyben, és mi más célunk lehetne ebben a világban, hogy a lehető legjobb emberek lehessünk?

A komment a blog lelke. Ha van véleményed a témáról, megmozgat benned valamit, egyet értesz vagy akár teljesen mást gondolsz, kérlek szólj hozzá a cikkhez! Az én tapasztalatom csak egy dolog, a te meglátásod viszont további érték nekem és más olvasóknak. Ha tudsz valakiről, akit érdekelhet a bejegyzés, kérlek ne habozz megosztani vele!

Kérdéseidhez a saját válaszaid, céljaidhoz a saját megoldásaid megtalálásában személyes coaching folyamat keretében tudok segítséget adni. Jelentkezz bármilyen elérhetőségen és megbeszéljük, hogyan működik! www.facebook.com/ifjutitan.hu, https://www.instagram.com/ifju_titan/

Nagyon köszönöm a figyelmet!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.