Ismerős még valakinek a Gazdálkodj Okosan? Akinek igen, az tudja, hogy egyáltalán nem mindegy mi történik az első mezőn. A klasszikus játékban, ahol egy szobabútor 25,000-be került, nagyon sokat számított ez a kétezer forintos különbség ami tudatos kezdéssel elnyerhető.

Én ezzel a kezdő bejegyzéssel szeretném magamnak eltenni a 2,000 forintos bónuszomat, és adni egy szamárvezetőt magamnak, amit fel lehet majd lapozni, ha a gond lenne. Figyelem! Érdeklődés felkeltése, pozicionálás, differenciálás következik.

Az emberi lény folyamatosan keresi az inspirációkat, késztetést érez arra, hogy valami értékesnek látszó dolgot csináljon. Így van ez akkor is, ha valaki a napi túlélésért küzd és akkor is, ha egy belvárosi irodában fut át rajta a gondolat, hogy a következő hétvégének már értelmesebben kellene eltelnie. Miért is szeretnék ez utóbbi sorstáraimhoz szólni, főképpen azokhoz akik vezetőként hetente vágnak neki a kalandos hétfőknek?

Először is talán a legfontosabb, egy saját belső motiváció: úgy érzem, itt az ideje megnyilvánulni, gondolatokat összegezni és megosztani. Sok kérdésemre kaptam vagy találtam választ vezetőként töltött éveim alatt, elkezdem hát összegezni azt, ahogyan a különböző kihívásokat, dilemmákat, „dolgokat” látom.

Ha valaki engem kérdez, akkor én a vezetői munka legszebb részének a szervezetépítést, az embereink fejlődésének támogatását, a jól működő közösségek gondozását érzem. Azt tartom, hogy ebben a munkában van a legnagyobb szükség egy vezető személyes hozzájárulására. Azonban tudni érdemes, hogy még rutinos kollégák is sokat szenvedhetnek, mire ráéreznek az embereik és a csapatuk rezgéseire és mielőtt megtalálják egymással a közös hangot.

Az ifjú, újonnan kinevezett vezetőknek pedig még nehezebb a dolguk, hiszen ők a nulláról kezdenek el saját tapasztalatot, megértést és modelleket felépíteni magukban. Ehhez szeretnék segítséget adni.

A második indok a „kevesebb néha több” elve. Én ugyanis azt látom, hogy a vezetői lét témáját az idők során alaposan túlbonyolították. Olyanná vált ez a világ, mintha annak küldetéseit és kihívásait csak szuperhősök lennének képesek sikeresen végrehajtani, és mint ilyet, csak a beavatottak ismerhetik és taníthatják meg kizárólag a kiválasztott kevesek számára.

Az igaz, hogy ma már sok helyen lehet elindulni ha vezetői dilemmákra akarunk megoldást keresni, de sajnos sokszor jönnek szembe sablonos tucatmegoldások, amiket aztán önmagukban nehéz a gyakorlatban vegytisztán alkalmazni.

A tudás megszerzésére én három módszert látok a legalkalmasabbnak: a saját tapasztalat (ehhez idő, bátorság, kitartás és ellenállóképesség szükséges), a rengeteg olvasást (minőségi és releváns forrásokból, amire természetesen rá kell találni), és az inspiráló emberekből, közösségekből való merítkezést (amihez nyitottság, emberismeret és szerencse is kell).

Célom tehát ennek fényében az, hogy az itt közzétett írásokat érdemes legyen olvasni, átgondolni, kritizálni.

A harmadik motivációt egy érzés adja, ami akkor jön elő bennem, ha frissen kinevezett, vagy akár rutinosabb vezetők elmondják, mennyit segítene nekik egy egyszerű segítség, egy gyors de őszinte, szívből jövő hasznos válasz.

Amikor valaki felsóhajt, hogy de jó lett volna a korai időkben megnyugtató, támogató, érthető (magyarul: használható) segítséget kapni, akkor mindig van egy „kihagyott esély” érzésem. Ha egy kicsit is lehet ez az oldal segítség ebben, akkor nekem már bőven megéri.

Az Ifjú Titánnak nem az a célja, hogy a „kétszazhetvenhatodik” okosblog legyen, sokkal inkább az, hogy érthető, egyszerű és emberi stílusban tudjon elgondolkodtatni, összegezni, ötleteket adni.

Másképp megfogalmazva, hogy a bejegyzések motiváló, optimista és hasznos olvasmányok legyenek kezdő és rutinos vezetők számára.

Végezetül még egy fontos dolog! Nem gondolom magam semmilyen téma doktori szintű szakértőjének, így nem vagyok tévedhetetlen! A megállapításaim többségét nem is fogom tudni mély tudományos adatokkal alátámasztani.

Tisztában vagyok vele, hogy nincs mindig, mindenben igazam és nagyon szeretném megismerni mások véleményét is. Alig várom, hogy valaki meggyőzzön majd bármilyen tévedésemről!

Közvetlenül elérni a honlapon, a facebookon, instagramon, emailen vagy telefonon lehet!

A jó és szép dolgok általában egyszerűek. Jó vezetőnek lenni lehet nehéz, de semmiképp sem bonyolult.

A komment a blog lelke. Ha van véleményed a témáról, megmozgat benned valamit, egyet értesz vagy akár teljesen mást gondolsz, kérlek szólj hozzá a cikkhez! Az én tapasztalatom csak egy dolog, a te meglátásod viszont további érték nekem és más olvasóknak. Ha tudsz valakiről, akit érdekelhet a bejegyzés, kérlek ne habozz megosztani vele!

Kérdéseidhez a saját válaszaid, céljaidhoz a saját megoldásaid megtalálásában személyes coaching folyamat keretében tudok segítséget adni. Jelentkezz bármilyen elérhetőségen és megbeszéljük, hogyan működik!

Nagyon köszönöm a figyelmet!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.